Yazılım İndir

Cubase 5 Full İndir

Cubase 5 Full İndir

Cubase 5 Full İndir

Cubase 5, Alman Steinberg firması tarafından geliştirilen ve müzik kayıt, düzenleme ve edit işlemlerinde kullanılan bir DAW Dijital Ses İşleme İstasyonu yazılımıdır.

Cubase’in 1989 yılında yılında piyasaya sürülen ilk versiyonu, Atari ST serisi kişisel bilgisayarlarda çalışmaktaydı. O tarihlerde yaygın olan ve yine Steinberg tarafından geliştirilen Professional 24 isimli yazılıma karşın daha kullanışlı olmasıyla kısa zamanda geniş çevrelerde yankı uyandırdı.

Sonraki yıllarda Atari’nin piyasadaki payının azalmasını takiben, 1992 yılından itibaren Windows, 1996 yılından itibaren ise Macintosh ile uyumlu Cubase versiyonları piyasaya sürüldü. Rakip yazılımlara karşı sürekli güncellenen Cubase, 3.0 versiyonunda çeşitli performans sorunlarından dolayı sekteye uğrasa da, Steinberg firmasının geliştirdiği VST (Virtual Studio Technology) desteğiyle yenilenerek kısa zamanda toparlandı.

İlk önceleri sadece MIDI sequencer olarak çalışan Cubase, v.3.0 ve sonrasında ses kayıt ve işleme özellikleriyle daha da gelişti.

Sanal Enstruman

1999 yılından itibaren, sanal enstrümanların kullanımı için Steinberg tarafından geliştirilen VSTi teknolojisi Cubase’e eklendi. 2002 yılından itibaren SX ve SL adı verilen iki farklı seriyle popülaritesini arttıran Cubase, daha sonra 2006 yılında yine önemli bir revizyondan geçerek Cubase 4 versiyonuna ulaşmıştır. 27 Ocak 2009 yılında piyasaya sürülen Cubase 5 müzik prodüksiyonları açısından dikkat çekicidir

Cubase, günümüzde müzik kayıt ve işleme yazılımları arasında saygın ve popüler bir konuma sahiptir. Cubase’i verimli kullanmak için, Steinberg tarafından geliştirilen ASIO (Audio Stream Input/Output) teknolojisiyle uyumlu ses kartlarının kullanılması gerekir. Zira ASIO, ses işlemlerinde son derece düşük gecikme (latency) ile çalışılmasını sağlamakta ve yazılımla ileri düzeyde entegrasyon olanağı sunmaktadır. Bu sayede bilgisayar donanımı daha verimli kullanılabilmekte ve daha çok sayıda kanal, efekt ve sanal enstrüman, daha düşük gecikmeyle çalıştırılabilmektedir.

Yeni başlayacak olanlar için

Cubase hakkında kısa bir bilgi; Cubase, 1989 yılında Alman Firması olan Steinberg tarafından yazılmış ve müzik kayıt dünyasında standart olmuş bir DAW (Digital Audio Workstation) yazılımıdır. Cubase 1989 yılında Atari ST serisi kişisel bilgisayarlarla hayatına başladı. O tarihlerde yaygın olan Professional 24 isimli yazılıma karşın daha kullanışlı olmasıyla kısa zamanda geniş çevrelerde yankı uyandırdı.Gelişen teknoloji Atari pazarını azalttığında Apple ve Microsoft firmalarının yazılımları boy göstermeye başlamıştı. 1992 yılında Cubase Pc versiyonu çıktı. Rakip yazılımlara karşı sürekli güncellenen cubase version 3.0 da bir takım hatalar ve MROS kullanımından dolayı yavaşlamaya uğrasada VST (Virtual Studio Technology) olarak yenilenen motoruyla kısa zamanda toparlandı.İlk önceleri sadece midi sequenceri olarak çalışan Cubase v.3.0 ve sonrasında ses işleme özellikleriyle daha da gelişti.1999 yılında VSTi teknolojisiyle sanal enstrümanlar kullanımını başlattı. Halen piyasada benzer yazılımlar ile boy ölçüşmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

Anıl Yıldırım

Müzik ve tasarım ile ilgilenen 27 yaşında sıradan bir dünyalı.

12 Yorum

  1. kurulumu yaptım. içinde bulunan patch olan dosyayı altındaki cubase5.msi adlı setup’u da kurdum. c5em olan setup’u da kurdum. Hiçbir plugin açık değil. Üst menüde bulunan seçeneklerin %70’i kapalı. Ben mi full sürüme geçiremedim başka bir sorun mu var bilen var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi devre dışı bırakıp sayfayı yenileyiniz. Şurda üç beş kuruş kazanalım diyoruz, hemen bi reklam engelleyiciler falan. :P